ComicLaboratory

ComicLaboratory

10+Sok képregénysorozat, aminek elkaszálódott a magyar kiadása

2019. március 29. - The Technician

Egy baráti beszégetésben felmerült és körülrágott témának listásítását szeretném elétek tárni. A képregénykiadás az aranykorát éli, soha ennyi és ekkora választék nem volt. Szemtanúi voltunk/vagyunk hatalmas bejelentéseknek, váratlan visszatéréseknek. Voltak azonban kisebb virágzások, amik hagytak maguk után áldozatokat, amik a megjelenés formája/vagy a gazdasági helyzet miatt nem kaptak folytatásokat.

covers_78788.jpg

1, A Torony- Egy Kacsa szíve Az 1 kiadványos Dragon Rouge kiadó 2005-ben hozta ki az albumot, miután a sorozatot és a kiadót is elnyelte a feledés. Joann Sfartól azóta megjelentek munkák, de a Donjon sorozat máig nem került újra elő. Az Album a Torony Fénykorát bemutató Zenit sorozat első része, de önállóan is érthető, kerek és veszettül szórakoztató fantasy-paródia, kaland egy Kacsáról, aki botcsinálta hőssé válik, hogy első küldetéseként Marvinnal a Sárkánnyal kiegészülve megmentsék a Tornyot egy minden korábbinál nagyobb fenyegetéstől.

covers_98959.jpg

2. XIII Van Hamme és Vance képregénye kétszer is megpróbálkozott Magyarországon, de 3 a magyar igazság. A belga akció-thiller képregény amnéziás főszereplője első körben 1995-ben mutatkozott be A Semic X-07 akciómagazinban, ahol Largo Winch-el (ami szintén lehetne a lista tagja, de álljon akkor ehelyütt) osztozva 2 számra kettéosztva, fekete-fehérben, nyugati képregényfüzet méretben jelent meg első albumjuk. 2004 végén pedig a Krak kiadó próbálkozott meg, immár eredeti formátumban, színesen, albumméretben. A sorozat 4 kötetet élt meg 2005 végéig, amikorra a képregénykiadást elérő válság és a mainál sokkalta egysíkúbb képregényvásárlói érdeklődés eltüntette a folytatásokat és a kiadót is, Egy ideig voltak pletykák, hogy visszatérhet az első próbálkozás fekete-fehér formájába a folytatás, miközben egyre akciósabb árakon találtak gazdára a megmaradt készletek, de mint látható abból nem lett semmi. Ma már kicsit más világ van, vajon lenne helye, van rá esély, hogy újra a partra mossa a titokzatos tetoválású, múltjára nem emlékező férfit?

marvel-extra-egy-felisten-halala-a-hely-szelleme-619.jpg

3. Vasember 1. sorozat Michelinie történetek. Mivel a Marvel Extra egy válogatássorozat volt, nem terveztek benne hizamosabb futásokat, de most, hogy jobban utána tud nézni az ember, tudvam hogy mi következett volna, marad némi hiányérzet. Vasember ugyan megkapta a szerény bemutatásait a hazai kiadásban, de botorság lenne azt mondani, hogy láttuk tőle még a legjavát. A Marvel Extra 3.-5. számában futó Szellem-történet egy nagyívű, és az egyik leghíresebb klasszikus történetet készíti elő prelűdként, a Páncélok háborúját, amiben bekövetkezik az, ami Szellemnek nem jön össze, sikerül lenyúlni Tony Starkot,aki hogy megakadályozza technológiája felhasználását átgázol baráton és ellenségen egyaránt. A Szellem részek nagyon jól megidézik a sorozatnak/korának azt a szegletét, ha csak 3 füzetre volt lehetőség, akkor ez a sztori kiváló választás volt és most már érdekes összevetni azt is, hogy használta fel végül a karaktert az MCU. A Páncélos Bosszúangyal fel felbukkan időről-időre, remélem egyszer sikerül visszakanyarodni ehhez az első megjelenéshez is és valamikor sor kerülhet a legnagyobb nemezis Mandarin bemutatására szintén..

1213541876_13971_1.jpg

 4. Metabárók Kasztja – Jodorowsky űreposzát 2008-ban hozta ki a Delta Vision 1. kötetként rögtön egy 190 oldalas kiadvánnyal. Sokan örültek a látványos rajzú Dűne újraértelmezésnek, de valahogy még sem hozta meg azt a sikert, ami a folytatás realizálásához szükséges lett volna. Mivel a Metabárók egy univerzumot képeznek az Incallal (a Pesti Könyv 2017 végén megkezdett Jodorowsky sorozatával) felmerül a kérdés, hogy lehetséges lesz-e újra a Metabáróknak, ebben a megújult piaci-helyzetben, olvasói körben?

1130770225_822_1.jpg

5. Tini Titán Teknőcök – Sokak gyerekkorának kellemes emléke, a vasárnap reggeli Hagyd aludni a mamát és a papát rajzfilmblokk rajzfilmjei közt szereplő Tini Nindzsa Teknőcök, Eastman és Laird eredeti kultsorozatának az Archie kiadó által ehhez a sorozathoz készített „gyerekbarátabb” koncepciója „Titán" átnevezéssel 1991-1995 között 39 számon keresztül volt a Semic a palettáján. A sorozat azonban hamar levetette a gyerekesebb vonulatot, és olyan komorabb történetek kerültek előtérbe, mint a Jövőutazás és a kiadás azon a ponton szakadt félbe, ahol igazán bedurvultak volna . Említésre méltó, a Kingpin 2016-2017-ben futott 8 számot megélő sorozata, ami az akkor futó animációs sorozat melléksorozataként kifejezetten a fiatalabb korosztályt célozta meg, de ez így, ilyen formán nem lett osztatlan siker, majd a képregénydömping el is sodorta. A listán talán ez az egyetlen, aminek a nullánál is kevesebb az esélye a folytatásra, mivel az Archie sorozatot reprintelő IDW is elakadt azok gyüjteményes újraközléseivel, de talán egyszer alakul majd úgy a világ, hogy Eastman és Laird eredeti sorozata a terítékre kerülhet.

hepiend-magazin-05-49.jpg

6. The Punisher Vol1. – Tavaly ilyenkor még (valószínűleg a Fumax stábon kívül) senki nem gondolta volna, hogy lesz újra Conan képregény Magyaroroszágon.  De ha már a Hepiend magazinok, nálam ugyanannyira említést érdemlő a Megtorló is. Sokaknak Ennis  az alfa és omegája (bár nála sem lehet jelenleg azt mondani, hogy pár pletykát eltekintve mondhatnánk a NMKGY sorozatban, hogy Isten hozott újra Frank) nekem viszont a kezdő sorozat egyszerű B akciófilmes vonulata az, ami a legjobban bejött/bejön. 1990-ben a Hepiend Magazinban a Vér szaga minisorozat után, kaptunk egy kicsit az ongoingjából is (1,2,4) az A4 méretű füzet 7. számáig, ott viszont abbamaradt, ha vége volt a Rev sztorinak-ha nem és onnantól, a kiadvány utolsó 13. számáig már csak Conannak (Kullnak) volt helye. Én szívesen vennék kötetet, ami felveszi az ott letett folytatást, vagy ami ennek az időszaknak a Frankjét idézi meg. Hogy van-e rá lehetőség, az más kérdés. 

covers_106986.jpg

7. Star Wars Jedi Históriák – A Jedik és Sithek évezredes történetét bemutató space-fantasy minisorozatok a SW Marvelhez visszakerülése után kikerültek a kánonból és legendává avanzsáltak át. Mi hajdanán egy különszámban, majd a Semic Star Wars sorozatának részeként folytatásokban az első 2 minit, a Sith Birodalom Aranykorát majd a Bukását kaptuk meg. Aki szeretett elszakadni az eredeti idővonalas trilógiától, hogy egy más korba helyezve olvashassa a jedik és a sötét oldal örök harcát,, az megtalálta benne a számítását. A folytatások egy részét ugyancsak Anderson követte el és az a Tom Veitch, aki lerakta elénk a Sötét Birodalmat, mint egyfajta zárótrilógiát a Star Warshoz. Ha ezek a folytatások, ha tervben is voltak, el lettek söpörve a Semic csődjével, ahogy nagyobb szakadás még az említést méltó Hagyaték és a Régi Köztársaság Lovagjai is. Bár a Szukits 2011 óta ellátja a rajongókat az előddel ellentétben minőségi formátumú  Star Wars kiadványokkal, azok tartalmáról már megoszlanak a vélemények. Én is azon véleményen vagyok, hogy bár jó olvasni a régi ismerősök Marvel égisze alatt készült kánon-képregényeit, de valahogy mégis egysíkúak és súlytalanok, jó volna visszakanyarodni alkalmanként a legendék világába. Hogy erre maga a Marvel, mint jelenlegi jogtulaja az összes Dark Horse időszakos képregénynek ad-e lehetőséget, az jó kérdés…


9789638760692.jpg

8.  Az Új X-men – Grant Morrison X-men reformsorozatát 2007 végén indította el a Fumax, Kingpin méretben, az E-mint Eltörölni című kötettel. De az akkori vásárlói szám mellett nem volt akkora siker, így 2008-ban a kiadó már az Újvilág X-mennel  (Új Mutánsok) próbálkozott (akkor álljon itt a lista említés színtű részeként ez is) majd a válság elsöpörte az egész Fumax képregénykiadást évekre. A kötet jelenleg is ajándékként osztogatja a Fumax bizonyos vásárlási összeg felett, amiből látszik, hogy mennyivel jobb sorsra lenne érdemes. A Nagy-Marvel azonban ismételt, HC-sített, és duplázott, mert náluk megjelent a folytatás is jelenleg Birodalom címmel, de akkor felmerülhet a kérdés, hogy mire fel van a listán? Igaz kicsit előre sírás, de ilyen előzmények mellett kicsit kell aggodalmaskodni, hogy lesz-e lehetőségünk magyarul olvasni a folytatást? A Morrison éra még mindig csak az elején járunk, várna ránk Genosha további utóhatása, Quentin Quire bemutatkozása, és a ciklus egy olyan csúcspontja a Planet X-el, ami Ben bácsit leszámítva az egyik legmaradandóbb halállal (mert peeersze, hogy mindenki feltámad) szolgált.

vampi--6646.jpg 

9. Sninkel - Van Hamme fantasy történetének egy darebkáját kaptuk meg 1989-ben a Hírnök kiadó rövid életű képregényfüzet sorozatában. A plot rendkívül érdekes, Daar folyamatos háború súlytotta világán egy véres csata túlélőjét, a rabszolga J'on-t kiválasztja a Mindenható isten -aki megelégelte ennek a világnak a történéseit, hogy vessen véget a harcoknak, máskülönben elpusztítja azt. J'on-t feladata elvégzéséhez nagy erővel ruházza fel, de annak mibenlétét elmulasztja felfedni a fiú előtt. Az 5. füzetben megjelent epizód nem kapott folytatást a 7. füzt után megszűnt kiadványban, így maradva J'on küldetése legalábbis képregénykiadásilag a levegőben. 

1163405347_11737_1.jpg

10. Hellblazer/Constantine – Egyik vertigo kedvencem, mégis épp a Démonvadász az, akit egyenlőre úgy tűnik, hogy az új helyzetekben sem tud utat törni a polcokra, míg Preacher és Sandman újrázik. Elsőként a Míves cég mutatta be a figurát 2005-ben a Fekete Fehér Képregényantológiában, majd 2006-ban a jobb sorsra érdemes Vertigo antológiában jelent meg. De ahogy az már történelem, a Vertigo és az általa képviselt felnőttképregények akkor még zárt ajtókon/ablakon próbáltak bemászni kishazánkban, mostanában azonban úgy tűnik, hogy az ajtó nyitva áll már előttük is… reméljük, hogy Constantinét sem akkor láttuk utoljára, saját sorozatban. 

 

+ hogy ne legyen hosszú a lista :) : Terminátor – (Szukits) azok az utolsó részek és az újabb minik, X-akták, 

 Az Eaglemoss és a Hachette azért rátudott volna tenni erre a listára jópárat, de ők nem is ígértek többet, de álljon ehelyütt azért említés szintjén Thor, mert a  Nagy Marvel Ellövi az összes klasszikus futásnak az elejét, ami egyrészt jó, mert ennyit legalább kapunk, rossz, hogy ezek után lesz kedve bárkinek folytatni? 

Simpson család, a Zsoldos, Tintin.

A bejegyzés trackback címe:

https://comiclab.blog.hu/api/trackback/id/tr9914727015

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása